Nákupný košík je prázdny.

0 položiek
Spolu:
0,00 €
Vstúpiť
0 položiek (0,00 €)
 
 
Kategórie      
Novinky
Vianoce - Zabezpečte si darčeky už teraz! (Potrebné informácie)

    Vianoce sú tu čo nevidieť a tak Vám prinášame všetky potrebné informácie pre skorý nákup darčekov, aby ste sviatky prežili v čo najväčšom pokoji:)       Najdôležitejšie informácie v skratke: - všetky zásielky posielame...

viac
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

10 rád ako vybrať ten správny nôž

Úvod Info10 rád ako vybrať ten správny nôž

Už ste sa stretli s tým, že ste si kúpili lacný nôž, ktorý bol tak nekvalitný, že sa po čase nedal používať? Jeho ostrie sa často tupilo a mali ste pocit, že brúsku používate viac ako samotný nôž? Zatváral sa ťažko a problematicky a nadobudli ste pocit, že si môžete jeho používaním viacej ublížiť? Naozaj si myslíte, že je lacnejšie si kúpiť lacnú napodobeninu a kupovať ju dookola každých pár rokov ako kúpiť jedenkrát nôž, kde máte istotu, že Vám vydrží celý život? Akú cenu má pre Vás nôž, ktorý Vám pomôže z problémov von a ostane rovnako kvalitný ako v deň kúpy?


 

Výber správneho noža10 rád ako si vybrať ten pravý nôž:

 

1. Využitie noža

V prvom rade je dôležité, aby sme si vyjasnili, kde presne plánujete vyžívať svoju novú pýchu a za akým účelom: keď zistíte, že Vám chýba určitá funkcia, v tom momente to zabolí a rozhodne platí: 2x meraj a 1x rež

  • Načo ho budem používať, na aký učel?
  • Má byt zatvárací alebo otvorený (dýka)?
  • Budem ho nosiť so sebou? Ak áno, ako? Vo vaku, v aute (može byť trochu ťažší a môže mať viacej funkcií) alebo vo vrecku (má mať malú váhu)?
  • Koľko chcem do noža investovať?
  • Akú má mať čepeľ, veľkosť, tvar a váhu?
  • Typ materialu, aká oceľ je najvhodnejsia?
  • Spôsob ošetrovania a brúsenia?
  • Plánujete sa venovať turistike?
  • Ste rybár?
  • Je vaším povolením hasič alebo opravár?
  • Alebo ste príležitostný ochutnávač života, skúšate v živote z každého rožka troška  a hľadáte aj funkcie noža, ktoré by Vám v lese alebo na rybách boli zbytočné?

Pred definitívnym rozhodnutím si preto ujasnite práve Váš ďalší smer.

 

Rozdelenie nožov:

  • multifunkčné nože: sú nože ktoré majú viac ako jednu čepeľ, čize ich využitie je viacúčelové. Väčšina nožiarskych firiem má vo svoje ponuke veľkú škálu týchto nožov. Nože multifunkčneho charakteru môžu obsahovať (štandartnú čepeľ krátku alebo dlhú, skrutkovače: ploché alebo krížové), pílku, pilník, nožničky, šidlo vývrtku a podobne.
  • poľovnícke (lovecké) nože: nože sú určene na poľovné účely: spracovavanie zveriny, porcovanie, vyvrhovanie a dorazanie strelenej zvery, ale aj na nasekanie menších kusov dreva. Medzi lovecké nože patria aj nože rybárske, sú to nože (filetovacie) s tenkou čepeľou z pružnej ocele, ktorá môže mať na vrchnej strane jemnú pílku na naporcovanie ryby alebo škrabku na šupiny.
  • bojové, obranné (vojenské) nože : tieto nože sa vyrabajú v oboch formách: otvorené alebo zatváracie.
  • kuchynské nože: ak ma tento druh noža slúžiť, čo najlepšie, potrebuje zvláštnu starostlivosť - jednu z najnáročnejsích. Oceľ tychto nožov (ak sa bavíme o tych kvalitnejších) je náchylná na nešetrné zaobchadzanie. Módny trend sú nože keramické.

 

 

2. Multifunkčné nože

Pokiaľ sa venujete hlavne turistike, rozhodne sa Vám zíde viacfunkčný nôž so zatváracími čepeľami. Jeho pružinový mechanizmus síce potrebuje občasnú starostlivosť, ale je oveľa praktickejší ako dýka

 - je relatívne skladný, má svoje púzdro a pokiaľ ho nosíte za opaskom, máte istotu, že ho máte vždy k dispozícii.

 

 

 

3. Pevné nože

Na druhej strane: netreba zabúdať, že každý zatvárací nôž je vždy len určitý kompromis a pri tvrdých podmienkach outdooru sú pevné nože nenahraditeľný pojem. V tomto prípade sa veľakrát rozhodneme zaobstrať si nielen pevnú čepeľ dýky ale aj mnohofunčný nôž so zatváracim systémom.

 

 

 

4. Na turistiku

Čo určite budete potrebovať pri turistike:

 - veľkú kvalitnú čepeľ

 - otvárač na konzervy

 - otvárač na fľaše – pokiaľ nepoužívate fľaše, je pre Vás daná funkcia zbytočná, na základe Vašich dlhoročných skúsenosti však určite dospejete k presvedčeniu, že na 99% aspoň raz v živote otvárač na fľaše použijete a v tú chvíľu budete tejto funkcii posielať imaginárne ďakovné dopisy :-)

 

Bez čoho prežijete - som presvedčená, že Chuck Norris a MacGyver by prežili aj bez nášho základu, osobne to však neodporúčam :-):

 

 - malá čepeľ: je praktické mať veľkú čepeľ čistú a paštekou alebo syrom zašpiniť iba malú čepeľ

 

 - pílka na drevo – netreba veľmi vysvetľovať, že pri táborení je spomínaná funkcia noža nenahraditeľná: veľké kusy sa pomerne zle pília obyčajnou čepeľou a nalámať mokré drevo je občas tiež celkom slušná sranda. V každom prípade sa tejto sizyfovskej práci dá relatívne rýchlo vyhnúť vlastnením pílky na drevo vo svojom nožiarskom portfóliu.

 

 - bodec – pokiaľ sa Vám v nevhodnom čase natrhne alebo roztrne vak, je bodec to „pravé orechové“ a opätovné zašitie nie je tragédia. Samozrejme, v tejto situácii odporúčame mať so sebou aj ihlu a hrubú niť alebo špagát.

 

 - vývrtka – patrí spolu s otváračom na fľaše do kategórie:  neublíži – veľa výrobcov obyčajne produkujú 2 typy modelov s rovnakými funkciami – líšia sa väčšinou len tým, že prvý obsahuje vývrtku a druhý krížový skrutkovač. Tu sa treba zodpovedne postaviť pred tvrdé rozhodnutie života: bude pre Vás praktickejšia vývrtka alebo krížový skrutkovač? Len tak na okraj, pokiaľ si do vývrtky dáte špeciálny miniskrutkovač, tak si jednoduchým spôsobom vytvoríte novú funkciu vo svojom noži.

 

 

 

5. Ostatné funkcie a doplnky noža

V prípade, že patríte do skupiny ľudí, ktorí síce občas kempujú, raz za čas si vyjdú na ryby, ale ťažko by ste to nazývali pravidelná a systematická činnosť, pravdepodobne budete potrebovať:

 

 - skrutkovač – do lesa je síce zbytočný, ale v prípade odšroubovania krytu na PC je veľmi praktický

 

 - špeciálne čepele (na rezanie bezpečnostných pásov, na rezanie rozbitého skla..), kliešte, pilníky (napr. na kov), nožničky – ocení hlavne opravár alebo hasič

 

 - viac-menej marketingové ťahy alebo funkcie v kategórii: neurazí, ale ani veľmi nepomôže: pero, lupa, baterka

 

 

 

6. Veľkosť

 - na turistiku sú najpraktickejšie  90 mm nože (dĺžka v zatvorenom stave) so zatváracím multifunkčným mechanizmom

 

 - zaujímavejšiou alternatívou sú 110 a 130 mm, ktoré sú dostatočne masívne, nie sú ešte príliš ťažké a už ani  „muššie“ váhy 90 mm nožíkov, je to dobrá zlatá stredná cesta, vhodná pre náročnejší outdoor

 

 

 

7. Poistka proti nechcenému zatvoreniu

Poskytuje nielen vyššiu bezpečnosť, ale i pohodlie – jednoznačne sa tých pár bubákov navyše oplatí zaplatiť. Moja rada: pokiaľ máte obmedzený rozpočet, radšej si zvoľte o jednu funkciu menej, ale poistka proti nechcenému zatvoreniu by mala byť v každom dobrom noži.

 - najviac bezpečné: poistka LINER-LOCK (čierne 111mm nože Victorinox)

 

 

 

8. Zúbkované ostrie

Reže síce lepšie, ale horšie sa brúsi. Existujú špeciálne brúsky na zúbkované ostrie. Rada pre dámy: páni si u nás väčšinou kupujú nože so zúbkovaným ostrým a veľkosti od 111 mm a viac - takže ak stojíte pred dilemou: aký nôž je najvhodnejší ako darček pre muža, skúsenosť nákupu hovorí namiesto slov

 

 

 

9. Rukoväť

Keď chcete urobiť dojem, tak je parožie krásny doplnok, ale stále je to prírodný materiál, ktorý sa môže ľahšie poškodiť ako výrazne lacnejší plast. Parožie je vhodné ako dar, ale pre praktickú turistiku je dostatočný stvrdený plast.

 

 

 

10. Púzdro

Keď si máte možnosť vybrať, tak alternatíva kovového zapínania - cvoku je vhodnejšia ako suchý zips. Cvok je stabilnejší, dlhšie vydrží ako suchý zips, ktorý časom stráca priľnavosť kvôli nečistotám, ktoré zachytáva.

 

 

Ostatné rady:

 

Kontrola: je nesmierne dôležitá.  Keď dostnete nôž do ruky, prekontrolujte si ABSOLÚTNE všetko, čepele, ani jednotlivé komponenty nesmú mať vôľu – t.j. nesmú sa vychyľovať na strany a ich nepresné dosadenie počas zatvárania je neprípustné.

 

 

KVALITA: pozor na lacné výrobky (a hlavne fake), lebo ich nižšia cena s veľkou pravdepodobnosťou výrazne zníži kvalitu. V prípade poškodenia noža to nebýva len o strate funkcie, ale väčšinou sa to stáva práve v prípade, keď potrebujete dobrý nôž ako soľ a výkrik do lesa "Kráľovstvo za koňa", v našom prípade „Kráľovstvo za nôž“ vám nepomôže - tak ako chudákovi Riškovi III.

 

Reálne sa dá vybrať z viacerých alternatív: Mikov (CZ), Victorinox (CH)

 

Mikov – snaží sa kráčať s dobou, ceny už pomaly dorovnáva s jeho švajčiarskymi bratmi, len je trošku otázne, či sa stihla dorovnať aj kvalita. Môžeme pozorovať výraznejší rozdiel v spracovaní  a v kontrole kvality v neprospech Mikovu. Celkovo je Mikov po zobraní do úvahy: ceny, histórie, kvality a lokalpatriotizmu, relatívne slušný a svoj cieľ si v priemere splní.

 

Kto sa nevie uspokojiť s priemerom, tomu sú určené značky, ktoré majú výrobu priamo vo Švajčiarsku (chcela by som zdôrazniť, že výroba nie je v žiadnej inej krajine, kde finálna úprava prebieha vo Švajčiarsku, ale celý nôž od návrhu až po finálnu laserovú kontrolu prebieha na území Ibach-u, v kantóne Swyz vo Švajčiarsku a právom sa výrobok hrdí s nápisom Swiss Made).

 

Victorinox Delémont (bývalý Wenger) – švajčiarska kvalita. Gigant Victorinox kúpil Wenger značku a najpredávanejšie výrobky zachoval vo výrobe. Dnes sa tento typ noža volá Victorinox 130 mm alebo Victorinox Delémont. Typ a kvalita ocele sú v oboch prípadoch identické.

 

Victorinox – má vyše 130-ročnú tradíciu a o kvalite sa nediskutuje. Pri viacfunkčných modeloch sú obstarávacie náklady vyššie, ale keďže dobrý nôž si nekupujeme každý deň a má mať svoju kvalitu a životnosť, tak sa investícia do noža rozhodne oplatí. 

 

 

Chcete vedieť, aké presné rozmery majú jednotlivé čepele? Odpoveď nájdete tu.

 

Viete ako správne nabrúsiť nôž? Poradíme Vám a ukážeme tu.

 

Viete ako správne vyčistiť nôž? Je to jednoduché, pozrite sa sem.

 

Ako používať jednotlivé funkcie? Dostali ste kvalitný nôž ako darček, ale neviete používať všetky funkcie? Ukážeme Vám to jednoducho tu.

 

Pokiaľ by ste sa napriek tomuto obsiahlemu návodu nevedeli zorientovať, kontaktujte nás a možno spolu prídeme na to, ktorý nôž môže byť pre Váš život alfa a omega.  

 

Zdenko Krnáč, kontakt

 

Výrobcovia / značky

www.svajciarskynoz.sk

Nie sme platcami DPH.

Copyright 2012 - 2024 © Švajčiarske nože Victorinox - Vreckové - Kuchynské| ŠvajčiarskyNôž.sk